La falla Antoni Pardo, en categoria gran, i la falleta de La Plaça, en infantil, primers premis de les falles de Torrent 2021

786

Per primera vegada en la història de la ciutat, els premis als millors monuments de les falles de Torrent ha estat lliurats per un jurat format pels mateixos representants de les comissions falleres de Torrent, que han valoraran entre ells mateixos els monuments que més destaquen.

Les falles lluiixen a Torrent/ Foto: Torrent

Esta decissió ha estat consensuada pels membres de la Junta que, davant l’excepcionalitat de la situació viscuda la Nit de la Plantà, han fet públic l'acord de mantenir el concurs de monuments amb les mateixes bases que s'estableixen tots els anys, però adaptades a la situació en què alguns monuments es presenten al concurs. Com a conseqüència d'això, s'ajornà al dia de hui l'acte de lectura del premis als millors monuments de las falles de Torrent.

En un acte calificat d’històric pel regidor de Festes, José Pascual Martínez, ha destacat “l’esforç i el sentiment de germanor del qual han fet gala els representants de les comissions”, abans que les dos màximes representatnts de les falles de 2021, Alícia Pallardó i Benavent i Sandra Peris i Embuena, donaren a conéixer la relació dels premis.

La millor falla de Torrent de 2021 és el monument amb el lema “Perfuma’t” del artista Sacabutx-Art, de la Falla Antoni Pardo. I en la secció especial infantil ha sigut guardonada la falla de La Plaça, amb el monument “Fills dels núvols”, de l’artista Pedro Rodríguez.

L'enhorabona a totes les comissions!

Lectura per part de la Fallera Major/ Foto: Torrent

Relació de tots els premis

SECCIÓ ESPECIAL

1r premi: Falla Antoni Pardo, 2n premi: Falla Ramón y Cajal, 3r premi: Falla Àngel del Alcázar

Enginy i gràcia: Falla Sant Valerià

Secció Especial Infantil:

1r premi: Falla La Plaça, 2n premi: Falla Ramón y cajal, 3r premi: Falla Cronista Vicente Beguer Esteve

Enginy i gràcia: ex aequo, Falla Avinguda i Falla Cronista Vicente Beguer Esteve

SECCIÓ PRIMERA:

1r premi: Falla 2n Tram Avinguda, 2n premi: Falla Sant Roc – Gómez Ferrer

3r premi: ex aequo, Falla Padre Méndez i Falla Lope de Rueda, Enginy i gràcia: Falla 2n Tram Avinguda

Secció Primera Infantil:

1r premi: Falla Ángel del Alcázar, 2n premi: Falla Barri Sant Gregori, 3r premi: Plaça Sant Valeriano

Enginy i gràcia:Falla Barri Sant Gregori

SECCIÓ SEGONA:

1r premi: Falla Benemérita Guardia Civil, 2n premi: Falla Nicolau Andreu , 3r premi: Falla Toledo

Enginy i gràcia: Falla Benemérita Guardia Civil

Secció Segona Infantil:

1r premi: Falla Benemèrita Guàrdia Civil, 2n premi: Falla Toledo, 3r premi: Falla Nicolau Andreu

Enginy i gràcia: Falla Nicolau Andreu

SECCIÓ TERCERA:

1r premi: Falla Camí Reial , 2n premi: Falla Xenillet Bandera Valenciana, 3r premi: Falla El Molí

Enginy i gràcia: Falla Camí Reial

Secció Tercera Infantil:

1r premi: Falla Xenillet- Bandera Valenciana, 2n premi: Falla Camí Reial, 3r premi: Falla Santa Lucía

Enginy i gràcia: Falla Xenillet- Bandera Valenciana

PREMI VALENCIÀ

1r premi: Falla Ramon y Cajal, 2n premi: Falla Barri Sant Gregori, 3r premi: Falla Avinguda, Llibret de falla: Falla Avinguda

PREMI VIOLETA:

1r premi: Falla Cronista Vicente Beguer Esteve, 2n premi: Falla Sant Roc, 3r premi: Falla Camí Reial

Distincions per a les falles de Sants Patrons i Benemérita Guardia Civil

PREMIS DE L’OFICINA DE PROMOCIÓ I ÚS DEL VALENCIÀ:

Premi TikTok al valencià: Falla Lope de Rueda

Premi al valencià de les llegendes:1r premi: Falla Camí Reial, 2n premi: Falla ramón y Cajal, 3r premi: Falla Avinguda

PREMI PORTADA VICENT PALLARDÓ EN EL V CONCURS DE PORTADES DE LLIBRETS FALLES: 

Falla Ramón y Cajal

XLIV CONCURS DE LLIBRETS FALLERS: 1r premi: Falla Ramón y Cajal, 2n premi: Falla San Valeriano, 3r premi: Falla Cronista Vicente Beguer Esteve

MILLOR ARTICLE D’INVESTIGACIÓ PASCUAL ROMERO: Falla San Valeriano

MILLOR CONTINGUT INGFANTIL: Falla Ramón y Cajal

Primera jornada d'Ofrena

Les falles de Torrent continuen amb els actes previstos i a partir de les 18:30 hores, en la vesprada del dia 3, tindrà lloc la primera jornada de l'Ofrena. Per adaptar-se a les normes sanitàries i evitar posibles aglomeracions de públic, enguany s'han disposat dos itineraris diferents, que partiran des de la Font de les Granotes i des de Gómez Ferrer, per a acabar tots dos en la Plaça de l'Església.

Les comissions que desfilaran esta vesprada són: Carrer Toledo, Poble Nou, Ángel del Alcázar, Plaça Concordia, El Molí, Cronista Vicente Beguer i Esteve, Santa Lucía i Avinguda Reina Sofia, que eixiran des de la Font de les Granotes. Y amb eixida des de Gómez Ferrer desfilaran les comissions de: Sedaví, Antonio Pardo, La Plaza, Escultor Vicente Pallardó, Parc de Trénor, Lope de Rueda i Verge del Puig, Sant Valeriano i la Fallera Major Infantil de Torrent, Sandra Peris, qui amb la seua Cort d'Honor Infantil seran les encarregades de tancar la primera jornada d'Ofrena a la Mare de Déu dels Desemparats.

Dejar respuesta

Please enter your comment!
Please enter your name here

Este sitio usa Akismet para reducir el spam. Aprende cómo se procesan los datos de tus comentarios.